Stor klass i Förenade Arab Emiraten!- Oj vilken resa hit Största klassen i Dubai

7 jul 2015

Efter en väldigt omtumlande resa är jag äntligen framme och lyckats finna mig till ro.

Låt mig ta er med mig på resan till Dubai.

Lugn och fin morgon med Älskling och en fantastisk frukost, jordgubbar med grädde.
Allting planerat och bra.
Material till eleverna är nerpackade, kläder nerpackade, protein nerpackat, hygienartiklar nerpackat och en bra bok nerpackad….. Perfekt!

IMG_3835 god frukost.

1145- Mot tåget som skall ta mig till köpenhamn.
1400- tåget mot Köpenhamn väldigt sent, flyget flyger 14:55
Framme på kastrup och tar mina ägodelar spingandes genom folkmassan som en rugbyspelare Boom, Cardio done!

14:05- Incheck – Closed!
Pratandes med emirates ansvarig och får då 2 alternativ.
Alternativ 1 lämna din väska och ta en handbag.
Alternativ 2 Åk inte med.

19 elever väntandes i dubai på att deras lärare skall komma. Enkelt val, Packa så mycket jag kan i en svart plastsäck och spring mot flyget genom alla kontroller på 7 MIN! kom med planet …. DONE!

Vid Landning kontrolleras jag och min svarta sopsäck två gånger av 2 olika tjänstemän på mindre än 20 minuter. Detta är vad vi kallar en ”Random check”

Och slutligen till det bästa…. Jag är framme! och får träffas dessa underbara och härliga människor som dagligen kommer att inspirera och utvecklas i det de brinner mest för.

Vi lär av varandra- Glöm aldrig det!IMG_3925

Ha en underbar vecka allihopa!

Skriv en kommentar

Kommentarer måste godkännas innan publicering. Din e-postadress visas aldrig. Fält markerade med * är obligatoriska.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.