En minut är inte så lång tid kan man tycket…eller det beror på vad man gör så klart 😉
En minut under vattnet är inga problem, det grejar jag…
Det enda som händer är att Smulan undrar vart jag tog vägen haha
Men 1 minut på händer, det är bra mycket svårare! Men det är mitt mål att klara i år och jag står lite varje dag, tror det är bästa sättet, att bara vänja sig att vara upp och ner. Jag har klarat 25 s som mest och jakten fortsatte igår…
I gårdagens pass körde jag även Split Jerk, det är jag inte bra på, så mycket kan jag säga. Beror mycket på att jag inte kan få bak högerarmen när jag ska fånga stången.
Efter stötarna så bestämde jag mig för att testa dagens WOD från i förrgår.
21-18-15-12-9-6-3 av:
- Wallballs (9/6 kg)
- Marklyft (80/60 kg)
Två övningar som passar mig riktigt bra och jag satte som mål att gå under 6 min, det vet jag ingen annan i boxen varit nära.
Jag körde allt obrutet och vilade typ inget mellan övningarna, fick slita lite på sista varven men det gick och jag var klar på 5:38. Är nöjd med det och räknar man ut reps per tid så blir det en rep var annan sekund i snitt, det är bra tempo.
Felix hakade på och det är alltid kul sparring! 🙂
Jag har fått äran att utvärdera Back on Track Sport nya kollektion av skydd och har fått hem några som jag testar. Bland annat knä och vadskydd. De är mycket tjockare än dem skydd de har ute nu och ger bättre stöd. Den patenterade teknologin med keramisk textil som utstrålar en värme i kroppen och som hjälper till att öka blodcirkulationen är så klart kvar, jag hade på mig vadskyddet en hel dag efter ha slaktat vaden med DU och det hjälpe riktigt bra 🙂
Så fort jag får lite ont i en led, handled, armbåge eller knä så går jag med deras skydd på ett tag och det går över snabbare, test om ni har ledproblem.
Här hittar ni deras alla grymma skydd på Svenskt Kosttillskott: Back on Track
Nu ska jag dra till boxen och köra dagens pass igen, sen ska jag hålla passet själv, tänkte att jag kommer kunna lära ut passet bättre om jag kör det först 😉
/P